Rich Solar RS-B12800 800Ah-12V Lithium Battery Bank
SKU RS-B12800
Availability: Translation missing: en.general.icons.icon_check_circle icon 50 in stock, ready to be shipped
Notify me when back in stock
Find a better price somewhere else?
Well... we will BEAT it. Call us today to get the best price in the market!
  • US Based Authorized Rich Solar Dealer
    Full manufacturer warranty included
  • 4-5 Day Free Shipping + No Sales Tax
    More savings on every purchase and ships in 4-5 business day
  • Easy 30-Day Returns & Price Beat Guarantee
    Risk-free shopping + best price guaranteed
  • Post-Purchase Customer Support
    Dedicated help whenever you need it
ESTIMATED FREE DELIVERY BETWEEN
Order within to get it by the earliest date.
Rich Solar RS-B12800 800Ah-12V Lithium Battery Bank Overview
Rich Solar RS-B12800 Lithium Battery Bank Features
Long Lifespan and Smart Management for Sustainable Energy Solutions
Robust Capacity and Advanced Safety Features
Advanced BMS and Durable Design for Reliable Energy On the Go
Warranty
  • 3-Year Manufacturer Defect Lithium Battery Warranty
What's in the Box?
  • 4x 12V 200AH LiFePO4 Battery
  • 6x 1ft 2AWG Battery Cable
Rich Solar RS-B12800 Lithium Battery Bank Specifications
Electrical Specifications
Nominal Voltage: 12.8V
Nominal Capacity(at .5C, 77°F): 200Ah
Minimum Capacity (at .5C, 77°F): 190Ah
Expected Cycle Life:  >5000 cycles w/1C charge and discharge rate, at 77°F, 80% DOD
Operating Specifications
Charge Method:  Smart charger, constant current, constant voltage
Operating Voltage: 12.8 V
Capacity: 200 Ah
Energy: 2560 Watt Hours
Charge Voltage Range (Max 14.6V): 14.4 -14.6V
Continuous Charge Current: 100A
Continuous Discharge Current: 200A
Over Voltage Shutdown: 15.6 +/-0.2V
Discharge Cut-off Voltage: 8V =/- 0.5V
Self Discharge (stored at 50% SOC): < 3%/month
Waterproof: IP65
Temperature Performance
Charge Temperature: 32° F to 140° F
Discharge Temperature: -4° F to 140° F
Storage Temperature: -4° F to 140° F
BMS High-Temperature Cut-off: 149°F
BMS Low-Temperature Cut-off:
32°F
Physical Specifications
Weight: 42.5 lbs
Group Size: 62
BMS Operation
Overcharge detection voltage: 3.9 +/- 0.05V
Overcharge detection delay time: 0.96 1.4s
Overcharge release voltage: 3.80 +/-0.05V
Maximum charge voltage: 3.65 +/-0.05V
Over discharge detection voltage: 2.0V +/- 0.05V
Over-discharge detection delay time: 115-173ms
Over discharge release voltage: 2.3V +/- 0.10V
Over Current Protection Over current detection delay time:  9 +/- 2ms
Over-current release condition:  Cut load
Polarity Reverse Protection:  Yes
Short Circuit Protection:  Yes
Processing time for orders is 1 business day
Shipping time for orders is 4-5 business days
Want to know more about our Returns Policy? Read more here.
Want to know more about our Shipping Policy? Read more here.
  • Family Owned & Operated. Ask for Alex (Owner) at any time!
  • NO Sales Tax except for IN
  • Secured Purchase. All Customer data is secured with SSL Encryption
  • 30 Day Easy Returns. Not happy with your product, we'll take it back no questions asked.
  • Exceptional Customer Service. Check out our About Us page.
  • Call or Text Us - We are really here! (In the USA). 1-888-855-7286
In Stock and Ready To Ship
All of our items are in stock and ready to ship. All items ship within 1 business day.
Top Customer Service
We have excellent customer service. Questions? Call us at 1-888-855-7286
Hassle Free Returns
30 Day Easy Return Policy
Price BEAT Guarantee
Found a better price? We will BEAT it!
Schedule a Consultation
  • Still interested but want to talk at a diferent time?
  • Schedule a consultation here for later!
Book a Consultation
f
Description
Warranty
What's in the Box?
  • 4x 12V 200AH LiFePO4 Battery
  • 6x 1ft 2AWG Battery Cable
Electrical Specifications
Nominal Voltage: 12.8V
Operating Specifications
Operating Voltage: 12.8 V
Capacity: 200 Ah
Energy: 2560 Watt Hours
Waterproof: IP65
Temperature Performance
BMS Low-Temperature Cut-off:
32°F
Physical Specifications
Weight: 42.5 lbs
Group Size: 62
BMS Operation